Jak zrobić tabelę przestawną w Excelu

Jak zrobić tabelę przestawną w Excelu

Tabele przestawne to świetny sposób na analizę danych, ale mogą być również skomplikowane w użyciu. Możesz chcieć użyć ich do określenia procentów lub liczebności różnych elementów. Używanie tabeli przestawnej pozwala również na wykonywanie obliczeń w obrębie tabeli. Na przykład, możesz chcieć zobaczyć liczbę zamówień w każdej kategorii w stosunku do całości.

Pierwszym krokiem w tworzeniu tabeli przestawnej jest wybór zestawu danych. Wybierz arkusz lub zakres danych, aby utworzyć tabelę przestawną. Możesz również przeciągnąć pola danych, aby wygenerować widok raportu. Po wybraniu zestawu danych Excel automatycznie zaznaczy odpowiednie komórki w karcie Dane. Aby edytować tabelę, kliknij przycisk Edytuj.

Tabele przestawne świetnie nadają się do analizowania dużych zbiorów danych. Umożliwiają one segmentację danych według roku, miesiąca lub kategorii. Pozwala to dostrzec trendy i ułatwić analizę. Mając te dane, możesz łatwo stworzyć wykres, który przedstawi je w czytelnym formacie. A ponieważ możesz sklonować swoją tabelę, możesz stworzyć wiele oddzielnych widoków danych.

Tabela przestawna jest tylko tak potężna, jak informacje, które zawiera. Powinieneś być w stanie dostosować ją do swoich potrzeb. Na przykład, jeśli chcesz zobaczyć, ile zamówień pochodzi z każdego miasta, możesz utworzyć tabelę przestawną z tymi danymi, a następnie przefiltrować wartości, które spełniają Twoje kryteria. Możesz nawet filtrować wartości według ich zakresu lub listy.

Możesz również użyć tabel przestawnych do opowiedzenia historii za pomocą danych. Możesz ich używać w połączeniu z innymi reprezentacjami graficznymi, aby dodać do swoich raportów dodatkowe informacje. Możesz na przykład dodać do tabel przestawnych adnotacje w postaci etykietek narzędziowych, aby uzyskać dodatkowe informacje. Jeśli masz duży zestaw danych, możesz użyć podsumowujących tabel przestawnych.

Możesz również użyć tabeli przestawnej do porównania danych w różnych wymiarach. Na przykład możesz użyć dwuwymiarowej tabeli przestawnej, aby pokazać, ile dany kraj wydaje na określone produkty. W tym przypadku umieściłbyś pole kraju w obszarze Rows, a pole produktu i kategorii w obszarze Columns.

Aby posortować dane kliknij na zakładkę Dane, a następnie wybierz ikonę Sortuj. Możesz posortować dane według dowolnej kolumny i w dowolnej kolejności. Na przykład, możesz posortować wiersze według liczby odsłon każdego produktu. Następnie wybierz OK, aby zmienić kolejność wierszy. Dzięki temu będziesz mógł przeanalizować, które produkty najbardziej przyczyniły się do wzrostu sprzedaży w Twojej firmie.

Możesz również dokonać zmian w oknie PivotTable Fields, aby kontrolować jego wygląd. Aby ukryć okno PivotTable Fields, kliknij koło zębate ze strzałką w dół.

Podobne tematy

Zostaw Odpowiedź

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *