Badania wizualne złączy spawanych

badania wizualne VT

Czym są badania wizualne VT?

Bardzo często jakość materiałów oraz wykonanych złączy spawanych da się ocenić gołym okiem. Profesjonaliści potrafią trafnie zlokalizować niezgodności. Badania wizualne VT stanowią rodzaj nieniszczących metod kontroli jakości złączy spawanych. Wykorzystuje się je do wychwytywania niezgodności widocznych na powierzchni. Metoda ta jest bardzo popularna. Specjaliści prowadzący badania na polecenie wykonawców oceniają jakość materiału.

Z ich doświadczenia korzystają również zleceniodawcy chcący upewnić się co do jakości wykonanych złączy spawanych. Powszechnie wykonuje się badania wizualne złączy spawanych w trudno dostępnych miejscach. Tego typu metody pozwalają na oszacowanie stanu materiału po awarii lub wypadku oraz określenie poziomu jego zużycia. Profesjonalne badania wizualne VT wchodzą w skład oferty firmy Technic-Control.

Badania wizualne VT – cechy i sposoby przeprowadzania

Badania VT są najpowszechniej wybieranym sposobem kontroli jakości badanych materiałów i wyrobów. Ich główną zaletą jest nieinwazyjność. Istnieje kilka metod przeprowadzenia takiego badania. Podstawowa to tzw. kontrola „gołym okiem”. Specjaliści są w stanie ocenić jakość wykonanych złączy spawanych pod względem obecności niezgodności. Do przeprowadzenia oceny wizualnej niezbędne jest oczyszczenie powierzchni z odprysków pojawiających się na niej podczas spawania. Warto mieć na uwadze, że powierzchnia nie może być pomalowana. Do spoiny musi być zapewniony dobry dostęp. Kontrola będzie skuteczna wtedy, gdy odległość między wzrokiem inspektora i badanym elementem nie będzie wynosiła więcej niż 60 cm.

Drugi rodzaj to badanie wizualne VT złączy spawanych endoskopowe. Początki tej techniki sięgają XIX wieku, kiedy to używano jej do kontroli wnętrza rur i podobnych przestrzeni. Na samym początku wykorzystywano rury z systemem zwierciadeł, które były wprowadzane wewnątrz obiektu. Dzisiaj lusterka zostały wyparte przez profesjonalne endoskopy, a obraz jest odczytywany przez światłowody. Badania endoskopowe umożliwiają ocenę grani spoiny oraz jakości rur i przewodów. Dzięki tej metodzie da się też zbadać maszyny i urządzenia bez rozbierania ich. Wykonuje się je niekiedy także podczas prowadzenia niektórych procesów produkcyjnych.

Co można sprawdzić za pomocą badania wizualnego VT?

Dzięki badaniom wizualnym możliwe staje się wychwycenie większości nieprawidłowości w spoinach oraz ocena jakości badanych materiałów. Szczególnie sprawdza się to w przypadku wychwytywania niezgodności w złączu spawanych. Badanie wizualne wykaże także konsekwencje montażu przeprowadzonego w sposób nieprawidłowy i niezgodny z dokumentacją. Badanie VT zastosowane do złączy spawanych wychwytuje niezgodności takie jak pęknięcia, podtopienia i widoczne pory. Może też wykryć nieprawidłowość, która pojawiła się już w trakcie użytkowania elementu. Miejsca objęte korozją, pęknięcia, zatory i inne niebezpieczne zmiany ukazuje endoskop.

Badania wizualne VT w Technic-Control

Badania wizualne VT powinny być przeprowadzane wyłącznie przez profesjonalne firmy. Powierzenie tego zadania niedoświadczonym osobom wiąże się z nieprawidłowym wykonaniem go i poważnymi konsekwencjami. Firma Technic-Control Laboratorium Badań Nieniszczących zatrudnia wyłącznie inspektorów posiadających certyfikaty uprawniające do przeprowadzania badań wizualnych VT. Wymagania, jakie muszą spełniać osoby oceniające materiał badawczy są określone przez normę PN-EN ISO 9712. Zespół Technic-Control posiada znacznie wyższe kwalifikacje, niż są wymagane przez prawo.Podobne tematy

Zostaw Odpowiedź

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *