Poznaj skuteczny sposób na przypalony garnek!

sposób na przypalony garnek

Czy istnieje skuteczny sposób na przypalony garnek? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które nie wiedzą jak wyczyścić przypalony garnek. Tymczasem problem jest dość powszechny, ponieważ przypalony garnek to zmora niemal każdej osoby, która gotuje. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi aby na naczyniach pojawił się czarny osad, który jest trudny do wyczyszczenia jeśli nie wie się po jakie środki sięgnąć. Co zatem zrobić by skutecznie wyczyścić przypalony garnek?

Domowy i szybki sposób na przypalony garnek, czyli co zrobić by wyczyścić przypalony garnek? 

Chociaż czyszczenie przypalonego garnka wydaje się trudne, jednak tak naprawdę przy odpowiednio szybkiej reakcji nie jest to skomplikowane. Zawsze warto jednak pamiętać aby działać od razu, czyli tuż po tym jak przypali się garnek i nie czekać np. do następnego dnia, ponieważ przypalony i zaschnięty garnek będzie jeszcze trudniejszy do wyczyszczenia. A zatem jak wyczyścić przypalony garnek (zobacz również: https://przewodnikpanidomu.pl/jak-wyczyscic-przypalony-garnek/) domowymi sposobami?

Jeśli nie mamy pod ręką odpowiedniego środka czyszczącego to przypalony garnek należy jak najszybciej zalać ciepłą wodą i dodać nieco płynu do naczyń. Warto na jakiś czas garnek pozostawić w ciepłym miejscu, np. na kuchence, aby spalenizna mogła się namoczyć. Jeśli przypalona powłoka jest niewielka to po kilkunastu minutach można ją już usunąć za pomocą plastikowej lub drewnianej łyżki. Czasami pomaga również wlanie wody do środka garnka, gdzie znajduje się spalenizna, dodanie płynu do naczyń oraz kilkuminutowe gotowanie. W ten sposób przypalona powierzchnia odstaje od dna garnka i wówczas można się jej pozbyć za pomocą delikatnej szpatułki drewnianej. Jednak co zrobić gdy tradycyjna metoda nie działa? Czy istnieje wówczas inny sposób na przypalony garnek?

Jak wyczyścić przypalony garnek? Wskazówki i triki kuchenne 

Tradycyjny sposób na przypalony garnek, który od lat wykorzystują w kuchni nasze mamy i babcie to zalewanie garnka gazowaną wodą i gotowanie na małym ogniu przez kilka minut. Dzięki temu wytwarza się dwutlenek węgla, który jest w stanie usunąć powstałe przepalenia. Wiele kobiet wsypuje też do garnka dużą ilości soli i zostawia taką zawartość na całą noc aby roztwór mógł zadziałać. W warunkach domowych sprawdza się również soda. Warto wsypać ją na dno garnka, gdzie znajduje się spalenizna i zalać to niewielką ilością wody, dzięki czemu powstanie gęsta piana. Następnie należy odstawić garnek z pianą na kilka godzin, a po upływie tego czasu dokładnie go umyć. Nie zaleca się szorowania garnka z przypalenizną ostrą gąbką lub szczoteczką, ponieważ może to zniszczyć delikatną powłokę garnka.

Osoby, które zastanawiają się jak wyczyścić przypalony garnek mogą też skorzystać z innych środków, które znajdują się w każdej kuchni. Mowa tu o: proszku do pieczenia, kwasku cytrynowym occie lub tabletkach do zmywarki. Jeśli jest to garnek emaliowany, o dość delikatnej powierzchni, to zdecydowanie lepiej użyć tabletek do zmywarki lub soli, ponieważ ocet może zniszczyć powłokę garnka. W przypadku innych garnków można zdecydować się np. na wlanie na dno garnka octu i zagotowanie go na kuchence, a następnie oderwanie przypalenizny za pomocą drewnianej łyżki. Wiele pań decyduje się też na ułożenie na dnie garnka kawałków cytryny, którą naciera się dokładnie przypalone części, a następnie zalewa całość ciepłą wodą i pozostawia na kilka godzin. Metody tej nie powinno się jednak stosować w przypadku garnków aluminiowych.

Ciekawym sposobem na czyszczenie przypalonych garnków jest też użycie coca-coli. W takiej sytuacji wystarczy zalać garnek napojem w taki sposób aby pokrywał on całą spaleniznę, a następnie gotować na wolnym ogniu przez kilkanaście minut. Coca-coli nie powinno stosować się do czyszczenia garnków aluminiowych i emaliowanych.

Czy istnieje skuteczny sposób na przypalony garnek? Okazuje się, że tak. W praktyce bowiem nawet mocno przypalone garnki można szybko i skutecznie wyczyścić za pomocą produktów, które każdy posiada w swojej kuchni. Warto jednak pamiętać aby zawsze reagować jak najszybciej, czyli tuż po przypaleniu się garnka, ponieważ wtedy będzie można go wyczyścić zdecydowanie szybciej i łatwiej.Podobne tematy

Zostaw Odpowiedź

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *