Jak zrobić filtr do oczka wodnego

Jeśli szukasz wskazówek, jak zbudować filtr do oczka wodnego, czytaj dalej. Omówimy elementy składowe, sposób budowy oraz to, jak utrzymać czystą wodę w stawie. Pierwszym krokiem jest skonstruowanie samego filtra. Następnie należy zaopatrzyć się w bezpieczny dla żywności pojemnik lub dwa. Pojemnik powinien stanowić około 10 procent objętości całego stawu. Na przykład, jeśli staw ma 1000 litrów objętości, kup pojemnik o pojemności 100 litrów. W przypadku dużych stawów należy użyć wielu pojemników.

Mikroorganizmy są wszędzie w przyrodzie. Żyją na roślinach i skałach. Służą jako „maszyna czyszcząca” stawu, rozkładając wszelkie gnijące substancje w wodzie, aby uwolnić do niej składniki odżywcze. Efektem tego jest czysty i zdrowy staw. A dodatkowo mikroorganizmy nie wydzielają zapachu! Tak więc, tworząc własny filtr do stawu, zapewnisz swoim rybom zdrowsze środowisko niż kiedykolwiek wcześniej!

Są dwa podstawowe rodzaje filtrów do stawu: biologiczne i fizyczne. Filtry biologiczne wykorzystują cykl azotowy, aby rozbić nadmiar amoniaku i rozłożyć materię organiczną. Filtry biologiczne mogą również utrzymywać wodę w czystości poprzez usuwanie organicznych produktów odpadowych, które są szkodliwe dla ryb. Bakterie żywiące się amoniakiem w wodzie rozłożą odpady do azotynów. Filtr do oczka wodnego pomoże również w zapobieganiu zakwitom glonów.

Gdy budujesz filtr do oczka wodnego bez prądu, powinieneś najpierw zainstalować słoneczną pompę do oczka wodnego. W zależności od wielkości pompy stawowej, może być konieczne wykonanie wielu otworów. Poza tym skała lawowa musi być odpowiednio oczyszczona, zanim trafi do stawu. Upewnij się, że otwory w filtrze są wystarczająco duże, aby pomieścić wąż pompy. Możesz również zaopatrzyć się w wiadro, które jest wyposażone w pokrywę i przegrodę już z otworami.

Gdy masz już potrzebne materiały, możesz przystąpić do instalacji filtra do oczka wodnego. Jako materiały filtracyjne posłużą: zamykany worek na śmieci, gumowy wąż, pompa wodna i czerwone skały lawowe. Rura musi być wystarczająco duża, aby pomieścić pompę stawową, ale należy pamiętać, aby wąż nie był zbyt duży. Upewnij się, że połączenie między korpusem zbiornika a rurą spustową jest uszczelnione silikonowym uszczelniaczem.

Podstawową konstrukcję grawitacyjnie zasilanego filtra stawowego można znaleźć w tym darmowym filmie. Film wyjaśnia podstawy tego filtra zasilanego grawitacyjnie i pokazuje, jak działa. Jeśli chcesz zbudować większy filtr, możesz połączyć kilka beczek w łańcuch. W ten sposób woda będzie krążyć i dodawać tlen do stawu. Można je nawet zainstalować za skałami, aby uzyskać atrakcyjny efekt wodospadu.

Filtr do stawu DIY powinien stanowić około 30% objętości wody w stawie. Jego celem jest usunięcie większych materiałów organicznych i dodanie tlenu dla ryb. Najczęstszym elementem filtra DIY jest 20-litrowe plastikowe wiadro i trochę materiału filtracyjnego. Można nawet połączyć kilka filtrów kubełkowych, aby stworzyć większy system filtracji. Projektując filtr do oczka wodnego dla majsterkowiczów, należy pamiętać, że system filtracji powinien być zaprojektowany tak, aby woda przepływała przez cały filtr równomiernie, a pożyteczne bakterie miały wystarczający kontakt z wodą, aby wykonywać swoje zadania.

Podobne tematy

Zostaw Odpowiedź

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *