Jak zawrzeć ugodę z UE

Jak zawrzeć ugodę z UE

Prezentowany artykuł jest dowodem owocnej współpracy z diy-polska.pl

Pierwszym krokiem w ubieganiu się o status osoby osiedlonej w Zjednoczonym Królestwie jest dostarczenie dowodów ciągłego pobytu w tym kraju. Mogą to być wszelkie dokumenty, które nie zawierają numeru ubezpieczenia społecznego, ale są ważnym dowodem pobytu w Wielkiej Brytanii. Zazwyczaj konieczne jest udowodnienie pobytu w Wielkiej Brytanii przez co najmniej pięć lat z rzędu. Istnieją jednak sytuacje, w których możesz kwalifikować się do uzyskania statusu osoby osiedlonej przed upływem wymaganego okresu.

Po uzyskaniu statusu osoby osiedlonej, będą Państwo mogli zamieszkać w Wielkiej Brytanii na stałe. Status osoby osiedlonej traci jednak ważność, jeśli spędzą Państwo więcej niż dwa lata poza granicami Zjednoczonego Królestwa. Istnieje możliwość ubiegania się o obywatelstwo w ciągu 12 miesięcy od uzyskania statusu osoby osiedlonej.

Obywatele UE mogą odnowić swój status osoby osiedlonej, spełniając normalne wymogi dotyczące pobytu. Konieczne jest jednak złożenie wniosku o przyznanie statusu osoby osiedlonej przed upływem tego terminu. Jeśli posiadasz już wcześniej status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii, powinieneś poczekać do jego wygaśnięcia, aby nie stracić prawa do migracji. Jeśli nie złożysz wniosku o status osoby osiedlonej przed upływem pięcioletniego terminu, Twój status może wygasnąć zanim będziesz mógł się o niego ubiegać.

Jeśli planujesz pozostać w Wielkiej Brytanii po Brexicie, możesz chcieć ubiegać się o EU Settlement Scheme. Ochroni to Twoje prawa do życia, pracy i otrzymywania świadczeń w Wielkiej Brytanii. Będziesz musiał mieć 18 lat lub więcej, aby ubiegać się o status osoby osiedlonej.

Jeśli rozważasz ubieganie się o status osadnika, ważne jest, abyś zrozumiał, czego możesz się spodziewać po tym procesie. Jeśli jesteś wykwalifikowanym pracownikiem, będziesz mieć duże szanse na otrzymanie statusu osoby osiedlonej. Po otrzymaniu statusu osoby osiedlonej będziesz mieć dostęp do funduszy publicznych oraz do National Health Service.

Po otrzymaniu statusu osoby osiedlonej, ważne jest, aby uaktualniać swoją dokumentację. Home Office prowadzi bazę danych, która zawiera informacje o tym, jak długo przebywasz w Wielkiej Brytanii. Twój pracodawca, firma hipoteczna i właściciel mieszkania powinni wiedzieć o Twoim miejscu zamieszkania.

Będziesz musiał również udowodnić, że mieszkasz w Wielkiej Brytanii od co najmniej pięciu lat. Jeśli jesteś rodzicem z kraju UE, możesz ubiegać się o status osoby osiedlonej w imieniu swojego dziecka. Proces składania wniosku może trwać do 20 dni, ale niektórzy mają z nim problemy z powodu koronawirusa (COVID-19). Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, otrzymasz list potwierdzający, że Twoje dziecko ma status osoby wstępnie osiedlonej i możesz sprawdzić swój status online.

Po rozpatrzeniu wniosku Home Office skontaktuje się z Tobą w celu uzyskania dodatkowych informacji. To, czy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, zależy od tego, czy będziesz w stanie odpowiedzieć na wszelkie prośby o informacje. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, otrzymasz status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli jednak nie otrzymasz statusu osoby osiedlonej, możesz otrzymać status osoby wstępnie osiedlonej. W razie potrzeby możesz złożyć wniosek o przegląd administracyjny.

Podobne tematy

Zostaw Odpowiedź

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *