Do działania nadajnika FM potrzeba kilku elementów. Są to: mały tranzystor, para kondensatorów (C3 i C1) oraz odbiornik radiowy. Użycie tych elementów razem pozwoli na wykonanie nadajnika o zasięgu do 20 metrów.
Będziesz również potrzebował cewki z drutu, która powinna mieć 12 mm długości i 9 mm szerokości, oraz pięć zwojów drutu magnetycznego. Ten obwód może być dostrojony do pracy na dowolnej częstotliwości FM, od 87,5 do 108,0 MHz. Nadajnik powinien być zasilany baterią 9V.
Nadajnik FM to niedrogie, proste urządzenie, które przekazuje dźwięk z jednego radia do drugiego. Można go podłączyć do radioodbiorników samochodowych lub boomboxów, aby bezprzewodowo odtwarzać muzykę. Urządzenia te można kupić w sklepach z elektroniką lub w Internecie. Jeśli nie jesteś pewien, czego szukać w transmiterze FM, upewnij się, że ma port słuchawkowy i pomocniczy port wyjściowy, dzięki czemu można go podłączyć do samochodu.
Gdy już ustalisz, jakich komponentów potrzebujesz, czas wybrać częstotliwość. Możesz użyć aplikacji do wyszukiwania stacji lub narzędzia online, aby znaleźć czyste częstotliwości. Pamiętaj jednak, że Twój nadajnik FM będzie działał tylko wtedy, gdy będzie mógł odbierać czysty sygnał. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, możesz mieć problem z efektywnym wykorzystaniem swojego nadajnika.
Możesz sam zbudować nadajnik FM używając tranzystora i kilku innych elementów. Ten prosty układ można dołączyć do dowolnego innego układu elektronicznego w celu uzyskania transmisji analogowej lub cyfrowej. Jeśli chcesz przesłać informację dalej, możesz również dołączyć do swojej „pluskwy” małą antenę, aby wzmocnić sygnał.
Nadajnik FM krótkiego zasięgu wykorzystuje częstotliwości radiowe FM o małej mocy do nadawania sygnału z przenośnego urządzenia audio. Nadajniki te są użyteczne dla pirackiego radia lub bezprzewodowego odtwarzania muzyki. Ich zasięg wynosi zazwyczaj tylko 100 do 300 stóp, w zależności od zakłóceń, które napotykają. W zależności od częstotliwości, nadajnik FM krótkiego zasięgu może mieć jeszcze krótszy zasięg.
Ten nadajnik wykorzystuje mikrofon do odbierania fal dźwiękowych i przekształcania ich w napięcie elektryczne. Sygnał jest następnie filtrowany za pomocą sieci rezystorów i kondensatorów. Następnie jest wzmacniany za pomocą tranzystora 2N3904. Sygnał jest następnie wysyłany do odbiornika radiowego w celu propagacji. Odbiornik radiowy odbiera ten sygnał za pomocą anteny i obwodu dopasowującego.
Aby nadajnik działał, potrzebny będzie kondensator zmienny (zwany też trymerem). Pojemność tego kondensatora powinna mieścić się w zakresie od 0 do 100pF, przy czym powinieneś wybrać taki, który ma co najmniej 20pF. Zwykły tranzystor można zmusić do przesyłania sygnału na około 200 metrów.
Podobne tematy
Zostaw Odpowiedź